Firemné normy výrobcov automobilov a motorov

Mnohí výrobcovia automobilov a motorov požadujú od motorových olejov splnenie dodatočných požiadaviek, ktoré nie sú zahrnuté v metodike testov API alebo ACEA (zahrnutá je napr. kompatibilita s tesniacimi materiálmi a pod.). V kategórii osobných automobilov sa najčastejšie uvádzajú normy VW/AUDI, BMW a PORSCHE, v kategórii úžitkových vozidiel zasa normy MERCEDES BENZ (MB), MAN a VOLVO.

Servisné oleje pre osobné automobily Volkswagen GroupN

VW 500.00
Palivo šetriace oleje pre benzínové motory vyrobené pred r. 2000
VW 501.01
Oleje pre benzínové motory vyrobené pred r. 2000
VW 502.00
Oleje pre všetky typy naftových motorov, vrátanie preplňovaných
VW 503.00
Palivo šetriace motorový olej s dlhými intervalmi – 30 000 km – pre benzínové motory, Viskozitná trieda SAE 0W-30
VW 503.01
Predĺžený výmenný interval. Olej vhodný pre preplňované motory Audi TT 1.8 Turbo a S3 1.8 Turbo
VW 504.00
Motorový olej s variabilným výmenným intervalom pre preplňované aj nepreplňované benzínové motory, vybavené trojcestným katalyzátorom
VW 505.00
Motorový olej pre preplňované dieselové motory VW TDI starších konštrukcií
VW 505.01
VW 506.00
Predĺžený výmenný interval – V6 TDI : 30 000 km, štvorvalcový TDI : 50 000km – palivo šetriace motorový olej, SAE 0W-30 motorový olej pre novú generáciu dieselových motorov
VW 506.01
Predĺžený výmenný interval pre motory VW PD TDI. Spĺňa požiadavky špecifikácií VW 503.00 a 503.01
VW 507.00
Variabilný výmenný interval (až do 50 000 km) vhodný pre motory VW PD TDI a dieselové motory vybavené systémom common-rail

Servisné oleje pre osobné automobily Mercedes-Benz

MB 229.1
Stabilný motorový olej určený pre vysokovýkonné motory v normálnej aj zhoršenej prevádzke v bežnom režime výmeny
MB 229.3
Stabilný motorový olej s vysokou oxidačnou stabilitou určenou pre vysokovýkonné motory v normálnej aj zhoršenej prevádzke. U vznetových motorov určený pre systémy s priamym vstrekovaním paliva. Umožňujú predĺženú servisnú dobu a úsporu paliva.
MB 229.31
Stabilný olej vysokej výkonnosti kompatibilný s časticovými filtrami (DPF). Predlžuje životnosť DPF a trojcestných katalyzátorov. Oleje majú stredne nízky obsah fosforum síry a kovov.
MB 229.5
Stabilný olej s výkonností prevyšujúcu A3/B4. Umožňujú predĺženie výmenných intervalov a úsporu paliva
MB 229.51
Stabilný olej s výkonnosťou prevyšujúcou C3m kompatibilný s časticovým filtrom DPF. Predlžuje životnosť DPF a trojcestných katalyzátorov. Oleje majú stredne nízky obsah fosforu, síry a kovov.

Motorové oleje s dlhým výmenným intervalom pre moderné motory BMW

BMW Longlife-Oil
Motorové oleje s dlhým výmenným intervalom pre všetky motory BMV vyrábané v súčasnej dobe

Predpisy vybraných výrobcov nákladných automobilov

Mercedes-Benz

MB 228.5
Stabilný olej pre globálne použitie, zaisťuje vynikajúcu čistotu piestu a ochranu proti opotrebeniu. Vhodné pre motory spĺňajúce emisné limity Euro I až Euro IV a pracujúce v zhoršenej prevádzke a v režime predĺžených servisných intervaloch. Vhodné pre motory s redukčným systémom NOx (SCR).
MB 228.51
Stabilný olej zaisťujúci vynikajúcu čistotu piestu, ochranu proti opotrebeniu nad rámec požiadavky E6. Vhodný pre motory spĺňajúce najnovšie emisné limity Euro a pracujúce v zhoršenej prevádzke a v režime predĺžených servisných intervalov, motory používajúce časticové filtre (PDF) a spaľujúce palivo do 50 ppm síry. Opleje majú stredne nizky obsah fosforu, síry a kovov.

MAN

MAN M 3275
Stabilný olej pre vysokovýkonné motory pracujúce v zhoršenej prevádzke, umožňujúci predĺženie servisných intervaloch.
MAN M 3277
Stabilný olej zaisťujúci vynikajúcu čistotu
MAN M 3477
Stabilný olej zaisťujúci vynikajúcu ochranu proti opotrebovaniu pracujúci v zhoršenej prevádzke a v režime predĺžených servisných intervalov. Vhodné pre motory s recirkuláciou výfukových plynov EGR vybavených časticovými filtrami (DPF). Oleje majú stredne nízky obsah fosforu, síry a kovov.

VOLVO

VDS
Oleje pre nepreplňované a preplňované veľkoobjemové vznetové motory a v normálnej aj zhoršenej prevádzke.
VDS 2
Stabilné oleje pre veľkoobjemové vznetové motory v normálnej aj zhoršenej prevádzke v režime predĺžených servisných intervaloch. Vhodné pre motory splňujúce limity Euro I až Euro IV
VDS 3
Stabilné oleje zaisťujúce vynikajúcu čistotu piestov, ochranu proti opotrebeniu a zahusteniu sadzami. Vhodné pre motory splňujúce emisné limity Euro I až IV pracujúce v zhoršenej prevádzke a v režime predĺžených servisných intervalov. Vhodné pre motory s redukčným systémom NOx.

Renault

RVI RLD
Oleje pre výkonné vznetové motory v normálnej a sťaženej prevádzke a bežných servisných intervalov. Pre motory Euro I, II a III
RVI RLD – 2
Vynikajúca čistota piestu, ochrana proti opotrebeniu, tvorbe kalov a zahusteniu sadzami. Pre motory spĺňajúce emisné limity Euro I až IV a pracujúce v sťaženej prevádzke a v režime predĺžených servisných intervalov. Vhodné pre motory s redukčným systémom NOx (SCR)
RVI RXD
Vynikajúca čistota piestu, ochrana proti opotrebeniu a zahusteniu sadzami. Pre motory spĺňajúce emisné limity Euro I až IV a pracujúce v sťaženej prevádzke a v režime predĺžených servisných intervalov. Vhodné pre motory s redukčným systémom NOx (SCR)

Scania

LDF
Dlhý výmenný interval pre motory Euro I, II, III
LDF - 2
Dlhý výmenný interval pre motory Euro IV a tiež pre motory vybavené s EGR a Oxicat